Co to jest chirurgia plastyczna i dlaczego jest tak popularna?

Co to jest chirurgia plastyczna i dlaczego jest tak popularna?

Chirurgia plastyczna jest dziedziną medycyny, która zajmuje się korekcją i poprawą wyglądu ciała poprzez operacje. Zabiegi chirurgii plastycznej wykonują lekarze specjalizujący się w tej dziedzinie, zwani chirurgami plastycznymi. Chirurg plastyczny musi przejść specjalistyczne szkolenie i posiadać odpowiednie kwalifikacje, aby móc wykonywać zabiegi.

Co to jest chirurgia plastyczna i dlaczego jest tak popularna. Jakie są popularne zabiegi chirurgii plastycznej. Jakie są mniej znane zabiegi chirurgii plastycznej. Jak wygląda proces zabiegu chirurgii plastycznej. Czy chirurgia plastyczna jest bezpieczna. Jakie są ryzyka i powikłania. Jak wybrać odpowiedniego chirurga plastycznego. Jakie są koszty chirurgii plastycznej i jakie są opcje finansowania. Jakie są przeciwwskazania do chirurgii plastycznej. Jakie są oczekiwania po zabiegu chirurgii plastycznej. Jakie są dalsze kroki po zabiegu chirurgii plastycznej.

Popularne zabiegi chirurgii plastycznej to między innymi:

 • liposukcja - usuwanie nadmiaru tłuszczu z różnych części ciała;
 • przeszczep włosów - zabieg polegający na przeszczepieniu włosów z jednej części ciała na inne;
 • powiększanie piersi - implanty lub przeszczepy tkanki własnej, aby powiększyć rozmiar piersi;
 • facelift - zabieg polegający na uniesieniu i odmłodzeniu skóry twarzy;
 • blepharoplastyka - zabieg korekcji powiek.

Warto jednak pamiętać, że chirurgia plastyczna to nie tylko kosmetyka, ale również medycyna estetyczna, która ma na celu poprawienie funkcjonowania pacjenta.

Na czym polega zabieg liposukcji ?

Liposukcja, inaczej lipoplastyka, to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu nadmiaru tłuszczu z określonych części ciała. Jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej.

Podczas zabiegu, chirurg wykonuje nakłucia w skórze w miejscach, w których chce usunąć tłuszcz. Następnie, przy użyciu specjalnego ciśnienia (kaniuli) lub specjalnego urządzenia (liposuktora) usuwa tłuszcz. Zabieg liposukcji jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Oczekiwania po zabiegu chirurgii plastycznej

Liposukcja może być stosowana w różnych częściach ciała, takich jak: brzuch, talia, biodra, uda, pośladki, ramiona, szyja, twarz i klatka piersiowa. Zabieg ten jest skuteczny w usuwaniu tłuszczu, który jest trudny do usunięcia dzięki diety i ćwiczeniom fizycznym.

Warto pamiętać, że liposukcja nie jest metodą odchudzania i nie powinna być traktowana jako substytut zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej. Zabieg ten jest skuteczny tylko wtedy, gdy pacjent ma już prawidłową masę ciała, a celem jest modelowanie sylwetki i usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z trudno dostępnych miejsc.

Na czym polega przeszczep włosów ?

Przeszczep włosów, inaczej mikroprzeszczepianie włosów, to zabieg chirurgiczny polegający na przeszczepieniu włosów z jednej części ciała (jednego miejsca) na inne (inne miejsce). Celem zabiegu jest uzupełnienie utraconych włosów lub zwiększenie ich gęstości w określonym obszarze.

Zabieg przeszczepu włosów jest wykonywany przez chirurga plastycznego lub dermatologa. Podczas zabiegu, chirurg pobiera włosy z tzw. "dawcy" (np. z tyłu głowy) i przeszczepia je na obszar, gdzie włosy są rzadkie lub całkowicie brakuje ich. Włosy są przeszczepiane pojedynczo lub w małych grupkach, zwanych zgrupowaniem włosów (ang. follicular unit).

Istnieją różne metody przeszczepu włosów, takie jak:

 • FUE (Follicular Unit Extraction) - polega na pobieraniu włosów jednostkowo za pomocą specjalnego urządzenia
 • FUT (Follicular Unit Transplantation) - polega na pobraniu skóry zawierającej włosy i następnie dzieleniu jej na pojedyncze jednostki z włosami

Przeszczep włosów jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Zabieg trwa od kilku do kilkunastu godzin w zależności od ilości przeszczepianych włosów. Pacjent może odczuwać lekkie bóle i dyskomfort po zabiegu, jednak szybko ustępują. Zabieg jest bezpieczny, jednak jak każdy zabieg chirurgiczny, może wiązać się z ryzykiem powikłań.

Na czym polega zabieg powiększania piersi ?

Powiększanie piersi, inaczej augmentacja piersi, to zabieg chirurgiczny polegający na zwiększeniu rozmiaru piersi poprzez wszczepienie implantów lub przeszczepienie tkanki własnej pacjenta. Zabieg jest wykonywany przez chirurga plastycznego.

Istnieją dwa główne rodzaje implantów, które mogą być użyte do powiększania piersi: implanty silikonowe i implanty saline. Implanty silikonowe są wykonane z elastycznego silikonu i dają naturalniejszy efekt niż implanty saline. Implanty saline są wypełnione solą fizjologiczną i są mniej inwazyjne niż implanty silikonowe.

W zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji pacjentki, chirurg dobiera odpowiedni rodzaj implantów oraz ich rozmiar i kształt. Implanty mogą być wszczepione w różnych miejscach, takich jak pod mięśniem piersiowym lub bezpośrednio pod tkanką tłuszczową.

Zabieg powiększania piersi

Drugim sposobem na powiększenie piersi jest przeszczep tkanki własnej pacjenta, czyli lipofilling. Polega on na pobraniu tłuszczu z innej części ciała (np. ud) i przeszczepieniu go do piersi. Zabieg jest mniej inwazyjny niż implanty, jednak jego skuteczność jest mniejsza i efekt może być krótkotrwały.

Zabieg powiększania piersi jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym i trwa od 1 do 2 godzin. Pacjent może odczuwać ból i dyskomfort po zabiegu, jednak szybko ustępują. Zabieg jest bezpieczny, jednak jak każdy zabieg chirurgiczny, może wiązać się z ryzykiem powikłań.

Na czym polega facelift inaczej lifting twarzy ?

Facelift, inaczej lifting twarzy, to zabieg chirurgiczny polegający na uniesieniu i odmłodzeniu skóry twarzy. Zabieg jest wykonywany przez chirurga plastycznego.

Celem faceliftu jest poprawienie konturu twarzy, redukcja zmarszczek i linii mimicznych, uniesienie opadających policzków i podbródka oraz poprawa owalu twarzy. Zabieg może być wykonywany na całej twarzy, szyi lub tylko w określonych obszarach.

Podczas zabiegu, chirurg wykonuje nakłucia w skórze i przesuwa skórę w górę, a następnie naciąga ją, aby uzyskać pożądany efekt. W zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta, chirurg może również usunąć nadmiar skóry.

Facelift jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Zabieg trwa od 2 do 4 godzin. Pacjent może odczuwać ból i dyskomfort po zabiegu, ale szybko ustępują one. Po zabiegu skóra twarzy będzie opuchnięta i czerwona, ale efekt końcowy widoczny jest po kilku tygodniach. Zabieg jest bezpieczny, jednak jak każdy zabieg chirurgiczny, może wiązać się z ryzykiem powikłań.

Na czym polega blepharoplastyka inaczej plastyka powiek ?

Blepharoplastyka, inaczej korekcja powiek, to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu nadmiaru skóry, tłuszczu i błony tłuszczowej z okolic powiek. Zabieg jest wykonywany przez chirurga plastycznego lub okulistę.

Celem blepharoplastyki jest poprawa wyglądu powiek, redukcja ciężkości i opadania powiek oraz usunięcie "worków" pod oczami. Zabieg może być wykonywany na górnych i dolnych powiekach, lub tylko na jednym z nich.

Blepharoplastyka inaczej plastyka powiek

Podczas zabiegu, chirurg wykonuje nakłucia w skórze w okolicach powiek i usuwa nadmiar skóry, tłuszczu i błony tłuszczowej. W zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta, chirurg może również przesunąć mięśnie i tkanki, aby poprawić kontur powiek.

Blepharoplastyka jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Zabieg trwa od 1 do 2 godzin. Pacjent może odczuwać ból i dyskomfort po zabiegu, jednak szybko ustępują one. Po zabiegu skóra wokół oczu będzie opuchnięta i czerwona, ale efekt końcowy widoczny jest po kilku tygodniach. Zabieg jest bezpieczny, jednak jak każdy zabieg chirurgiczny, może wiązać się z ryzykiem powikłań.

Mniej popularne zabiegi chirurgi plastycznej

Istnieje wiele innych mniej popularnych zabiegów chirurgii plastycznej. Oto kilka przykładów:

 • Labioplastyka: jest to zabieg polegający na korekcji warg sromowych. Jest to zabieg skierowany do kobiet, które borykają się z przerostem warg sromowych.
 • Otoplastyka: jest to zabieg polegający na korekcji kształtu lub położenia uszu.
 • Genioplastyka: jest to zabieg polegający na korekcji kształtu lub położenia podbródka.
 • Rhinoplastyka: jest to zabieg polegający na korekcji kształtu nosa.
 • Brachioplastyka: jest to zabieg polegający na korekcji nadmiaru skóry i tłuszczu na ramionach.
 • Mentoplastyka: jest to zabieg polegający na korekcji kształtu lub położenia brody.
 • Ginekomastia: jest to zabieg polegający na korekcji nadmiernego rozwoju gruczołów mlecznych u mężczyzn.
 • Lipofilling: jest to zabieg polegający na przeszczepie tłuszczu w celu poprawy kształtu lub objętości tkanek.

Jak widzisz istnieje wiele zabiegów chirurgii plastycznej, które mogą być użyte do korekcji różnych problemów estetycznych. Zabiegi te są indywidualnie dobierane do potrzeb pacjenta i przeprowadzane przez specjalistów z dziedziny chirurgii plastycznej.

Opisane zabiegi chirurgii plastycznej są wykonywane przez chirurgów plastycznych, którzy specjalizują się w tego typu procedurach. Chirurdzy plastyczni to lekarze, którzy przeszli dodatkowe szkolenie i posiadają specjalistyczną wiedzę i umiejętności w zakresie korekcji różnych problemów estetycznych i uszkodzeń ciała za pomocą operacji. Są to specjaliści, którzy po ukończeniu studiów medycznych, odbyli specjalizację chirurgii plastycznej, która trwa około 5-6 lat. Lekarz ten jest odpowiedzialny za diagnozę, planowanie i wykonanie zabiegu, a także opiekę pooperacyjną.

Niektóre z opisanych zabiegów, takie jak labioplastyka, blepharoplastyka, rhinoplastyka mogą być również wykonywane przez okulistów, którzy specjalizują się w chirurgii oka.

Dodany: 2023-01-20 Odsłon: 41

Uwaga - Zamieszczone w artykule informacje nie stanowią porady medyczną dla konkretnego przypadku, a jedynie wprowadzeniem w temat. Jeśli Potrzebujesz porady w danym temacie, skontaktuj się z lekarzem specjalistą na NFZ w przychodni lub lekarzem prywatnie.Oferta platformy BliskiLekarz.pl
 • Jeśli Jesteś lekarzem i chcesz zamieścić swoją wizytówkę: Kliknij tutaj.
 • Jeśli Jesteś pacjentem i chcesz zamieścić swoją opinię o lekarzu: Kliknij tutaj.
 • Jeśli Jesteś przedstawicielem apteki lub sklepu medycznego i chcesz zamieścić swoją wizytówkę: Kliknij tutaj.
 • Prowadzicie Państwo serwis o charakterze zbliżonym do serwisu BliskiLekarz.pl i Jesteście zainteresowani współpracą lub reklamą swoich produktów i usług: Kliknij tutaj.