Artykuły tematyczne

Obowiązki lekarzy wobec pacjentów
Obowiązki lekarzy wobec pacjentów

Lekarze mają wobec pacjentów wiele obowiązków. Ich obowiązki obejmują zarówno własne działania, jak i polecenia, które wydają swoim asystentom, takim jak pielęgniarki, studenci medycyny.

Dodany: 2022-01-15 Odsłon: 75

Czym są badania nad infekcjami u ludzi i dlaczego ich potrzebujemy?
Czym są badania nad infekcjami u ludzi i dlaczego ich potrzebujemy?

Badania nad infekcjami na ludziach (znane również jako próby prowokacyjne i modele kontrolowanej infekcji na ludziach) mają moc szybkiego przyspieszenia rozwoju bardzo potrzebnych szczepionek i terapii, w tym dla Covid-19.

Dodany: 2022-01-13 Odsłon: 1212

Co to jest chirurgia plastyczna i jaki ma cel?
Co to jest chirurgia plastyczna i jaki ma cel?

Chirurgia plastyczna to specjalistyczna wiedza chirurgiczna, której celem jest korekta lub poprawa niedoskonałości ciała. Mogą być wrodzone, nabyte, z powodu choroby lub z powodu traumatycznych lub parafizjologicznych zdarzeń, takich jak starzenie się.

Dodany: 2022-01-10 Odsłon: 1314

Kim jest chirurg i czym się zajmuje?
Kim jest chirurg i czym się zajmuje?

Chirurg to lekarz przeszkolony do wykonywania zabiegów chirurgicznych. Jest to zawód, który wymaga wyjątkowej zręczności manualnej i zdolności motorycznych do wykonywania technik potrzebnych do badania choroby, naprawy lub usunięcia uszkodzonych tkanek lub poprawy funkcji lub wyglądu narządu lub części ciała.

Dodany: 2022-01-08 Odsłon: 3857

Fakty i liczby dotyczące alergii
Fakty i liczby dotyczące alergii

Nie ma lekarstwa na alergie. Możesz zarządzać alergiami dzięki profilaktyce i leczeniu. Więcej pacjentów niż kiedykolwiek twierdzi, że radzi sobie z alergiami. Jest to jedna z najczęstszych, ale pomijanych chorób na świecie.

Dodany: 2022-01-07 Odsłon: 2759

Czym jest okulistyka i  jakie schorzenia leczy okulista ?
Czym jest okulistyka i jakie schorzenia leczy okulista ?

Okulistyka to nauka o schorzeniach związanych z okiem. Okuliści to lekarze specjalizujący się w leczeniu zachowawczym i chirurgicznym tego narządu. Lekarz medycyny ogólnej może skierować kogoś do okulisty, jeśli ma objawy zaćmy , infekcji oka, problemów z nerwem wzrokowym lub innych chorób oczu.

Dodany: 2022-01-06 Odsłon: 2758

Jakie są wczesne oznaki ciąży.
Jakie są wczesne oznaki ciąży.

Tradycyjnie oznaki i objawy ciąży są podzielone na trzy kategorie: przypuszczalne, prawdopodobne i pozytywne. Jedyne oznaki ze 100% dokładnością to oznaki pozytywne, podczas gdy większość wczesnych oznak ciąży należy do kategorii przypuszczalnych.

Dodany: 2021-12-20 Odsłon: 365

Omicron Nowy wariant koronawirusa
Omicron Nowy wariant koronawirusa

Szczep zaniepokoił naukowców i środowisko medyczne, ponieważ jest to najsilniejsza wersja wariantu SARS-CoV-2 odkryta do tej pory ze względu na złożony kod genetyczny. Wypustka białkowa dla wariantu ma ponad 50 mutacji, z czego ponad 30 w białku wypustki, co sprawia, że ​​jest on znacznie bardziej przenoszony niż obecnie dominujący wariant Delta.

Dodany: 2021-12-14 Odsłon: 140

Historia medycyny w pigułce
Historia medycyny w pigułce

Przez wieki medycyna zrobiła mnóstwo milowych kroków: od pierwszych empirycznych obserwacji, przez wiele prób i błędów, a wszystko po to, by poznać ludzką anatomię i fizjologię, zgłębić wiedzę, dotyczącą opracowywania leków, aż po leczenie chorób.

Dodany: 2021-10-30 Odsłon: 159

Białaczki u dzieci jaka jest rola lekarza pierwszego kontaktu
Białaczki u dzieci jaka jest rola lekarza pierwszego kontaktu

Rodzice dzieci, u których podejrzewana jest białaczka, muszą pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, że ten rodzaj nowotworu to nie żaden wyrok, tylko choroba, którą da się wyleczyć u ponad 90 proc. pacjentów. Po drugie: kluczowe dla powodzenia leczenia jest szybkie działanie.

Dodany: 2021-10-24 Odsłon: 611

Artykuły: 28 Lista 1 - 10