Wśród dzieci alergie są coraz powszechniejszym problemem. Szacuje się, że 25 proc. z nich zmaga się z różnymi rodzajami alergii: wziewnymi, pokarmowymi, kontaktowymi, a także na leki. Oprócz tego, pojawiają się coraz to nowsze, sztuczne alergeny. Coraz więcej dzieci jest uczulonych na nikiel, kobalt, chrom, mieszanki zapachowe i parafenylodiaminę. Już pierwsze objawy, takie jak: katar, kichanie, łzawienie oczu, kaszel czy swędzenie powinny zaniepokoić rodziców i umówić się na wizytę w poradni alergologicznej dla dzieci.
Alergolog dziecięcy, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, zleci wykonanie testów alergicznych, pozwalających na określenie alergenu bądź alergenów, wywołujących reakcję. W zależności od tego, jaką alergię podejrzewa lekarz, wykonuje się testy skórne, testy prowokacyjne, badania krwi lub próby eliminacyjne.
Obecnie wiele dzieci cierpi na atopowe zapalenie skóry (AZS), które może być wywołane różnymi czynnikami. W walce z alergiami u dzieci często stosuje się środki farmakologiczne w postaci syropów, a także maści sterydowe w przypadku objawów skórnych. Do poradni alergologicznej dla dzieci można zapisać się prywatnie lub na NFZ.