Obecnie coraz więcej ludzi zmaga się z różnymi alergiami: wziewnymi, pokarmowymi, kontaktowymi, a także z alergiami na leki. Do poradni alergologicznej należy się udać po zaobserwowaniu u siebie niepokojących objawów, takich jak: kichanie, wodnisty katar, swędzenie, łzawienie oczu czy świszczący kaszel. Bardzo często są to symptomy alergii na pyłki.
Alergolog pomoże zdiagnozować wszystkie nietypowe reakcje skórne, np. jeśli po kontakcie z jakimś materiałem pojawi się wysypka, pokrzywka lub pęcherze. Z poradni alergologicznej powinni korzystać wszyscy ci, którzy zauważą u siebie problemy z układem pokarmowym: bóle brzucha, biegunka.
Podstawą w diagnozowaniu wszystkich rodzajów alergii są testy alergiczne, które pozwalają rozpoznać konkretny alergen lub alergeny, wywołujące objawy. W zależności od objawów, alergolog może zlecić testy skórne, prowokacyjne, badania krwi lub próby eliminacyjne.
Do poradni alergologicznej trafiają pacjenci z alergiczną astmą, pokrzywką, zapaleniem spojówek, atopowym zapaleniem skóry, będącym chorobą przewlekłą, dermografizmem i alergiami pokarmowymi. Leczenie alergii często bywa procesem długotrwałym, jak w przypadku uczulenia na jad owadów. Najczęściej pacjent przyjmuje leki antyhistaminowe